Daldırma tip yüzey temizlik hattı aşağıda görüldüğü gibi 3 gruba ayrılır.

  1. Robotik ve PLC kontrollü daldırma tip yüzey temizlik hattı
  2. Yarı otomatik daldırma tip yüzey temizlik hattı
  3. Manuel daldırma tip yüzey temizlik hattı

Daldırma tip yüzey temizlik hattı Robotik ve PLC kontrollü olmakla beraber yarı otomatik ve manuel olarak tavan vinci ile de çalışabilen sistemlerdir. Yani tam otomatik, yarı otomatik ve manuel olarak işletilebilirler. İstenilen özellikleri sağlayacak şekilde demirfosfat, çinko fosfat ya da nano kaplama gibi çok çeşitli yüzey işlem hatları kurulabilir.

Robotik Daldırma tip yüzey temizlik hattı PLC kontrollü olduğu için tüm sistemi tek bir ana pano üzerinden kontrol edebilir, tüm arıza ve bakım bilgileri görülebilir, tüm sıcaklık bilgileri görülebilir sıcaklık istenilen ısıya set edilebilir ve tüm elektrikle çalışan ekipmanlar ve tüm sistem bu ana pano üzerinden kontrol edilir. Daldırma tip yüzey temizlik hattında kullanılan robotlar bus-bar ya da lazer ile mesafe kontrolleri yaparak istenilen yerde istenilen mesafede kendisini konumlandırıp durabilirler. Böylece banyoların önünde sürekli aynı yerde dururlar ve pozisyonlamada hiçbir sorun olmaz.

Yarı otomatik sistemlerde de kullanıcının optimum fayda sağlayacağı sistemler ve üniteler elektrik panosu üzerinden kontrol edilir.

Manuel daldırma hatlarında tüm sistem manuel olarak kontrol edilmektedir. Proses süreleri, damlama süreleri vb gibi. PLC kontrollü robotik daldırma hatlarına kıyasla daha ekonomik bir çözümdür.

Daldırma hatlarının sprey hatlarına göre en büyük avantajı daldırma tip yüzey temizlik hattında çok daha büyük ve çok daha ağır malzemeler/ürünler tam anlamı ile yıkanıp yüzey temizliği yapılabilmektedir. Ayrıca malzeme ağırlığı bakımından diğer sistemlere göre çok daha ağır malzemeler bu hatlarda yıkanabilmektedir. Proses aşamasında parçanın temizlenememe gibi bir durumu olmamaktadır. Daldırma hatlarında malzeme ile kimyasal tam anlamı ile temizlenebilir. Diğer sistemlere oranla daha az yerleşim alanı kaplarlar. Daldırma tip yüzey temizlik hattı proses banyolarının alt kısmında banyoların rahat temizlenebilmesi için boşaltma vanaları bulunmaktadır. Bu vanalar yerden yüksek oldukları için banyolar rahatlıkla boşaltılabilir.

Ayrıca sistemde otomatik su besleme, ph ölçümü ve sıcaklık ölçümleri vb. yapılabilmektedir. Sistemler tam anlamı ile istenilen özellikler ile donatılabilir. Proses tankları paslanmaz çelik ya da masif polipropilen (PP) malzemeden imal edilebilirler. Genellikle sistemin hemen yanında personel yürüme yolu bulunmaktadır. Bu yol üzerinde kullanılan yürüme ızgaraları aside ve diğer tüm kimyasallara dayanıklı malzemelerden imal edilirler. Sıcak banyolarda oluşan buhar kimyasallara dayanıklı özel bir fan vasıtası ile emilip dışarıya atılabilir.

Yeniliklerden haberdar olmak için!

Bültenimize Kaydolarak Powermakineden Hiçbir Şey Kaçırmayın.
  HEMEN ARA   WHATSAPP