Kataforez boya yüzey hazırlık sistemi mevcut korozyon önleme yöntemlerinin en etkin olanıdır. 1970′ li yılların başında keşfedilen bu sistem 1975′ li yıllardan itibaren otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

1979-1989 yılları arasında sürekli gelişen ve günümüzde en güvenli korozyon koruma yöntemi olan Kataforez kaplamanın tuz testinde gösterdiği performansı diğer yöntemlerle karşılaştırdığımızda aradaki üstün fark açıkça görülmektedir.

Metal parçalar ile üretilen ve özellikle dış ortamda yoğun olarak kullanılan ürünlerin karşılaştığı en önemli yıpranma paslanmadır. Bu durum; ürün ömrünü çok büyük ölçüde kısaltır. Kataforez bu olumsuz etkiyi en aza indiren, hatta ekonomik ömür açısından bu sorunu ortadan kaldıran işlemin adıdır.

KATAFOREZ KAPLAMA;

iletken özellik gösteren tüm parçalarda paslanmaya karşı metal yüzeylerin korozyon direncini arttırmak amacı ile elektrokimya prensiplerine dayanan bir elektro kaplama prosesidir. Kataforez kaplama uygulaması; tüm metal yüzeyler üzerinde her türlü karmaşık geometriye sahip parçaların homojen ve bir bütün olarak yüksek korozyon direnci kazanması ve sağladığı geri kazanım sistemi ile günümüzde uygulanan ve mükemmel kaplama verimliliği sağlayan, aynı zamanda pürüzsüz ve kaliteli yüzey elde etme yöntemidir. Kataforez kaplama sistemi; uygulama kolaylıkları, kalite, dayanıklılık, çevreci yaklaşım, film kalınlığı kontrolünün kolay oluşu ve tuz testlerinde göstermiş olduğu başarı bakımından boya ve imalat sektöründe önemli bir konuma yükselmiştir. Özellikle otomotiv sektöründe, yan sanayiinde ve korozif ortamlarda çalışan bütün parçalarda kullanılması zorunla hale gelmiş olan üst düzey kaliteye sahip bir sistemler bütünüdür. Su bazlı bir sistem olmasından dolayı daha az çevre kirliliği yaratması ve yangın olasılığının diğer sistemlere oranla daha az olması özellikleri nedeniyle günümüzde pek çok sektör tarafından aranılan bir uygulama konumuna gelmiştir. Fakat uygulanan  bu proses tek renk uygulamasında ekonomiktir. Toz boya ve yaş boya sistemleri ile karşılaştırıldığında ilk yatırım maliyeti yüksektir.

Kataforez kaplama sistemi tamamen otomasyon teknolojisi ile aşağıdaki gibi işletilmektedir;

 • Yüzey hazırlama
 • ED tankı işlemi (Elektro-deposition Coating)
 • Boya besleme işlemi
 • Boya sirkülasyonu ve filtrasyon işlemi
 • Soğutma / Isıtma işlemi
 • Ultra filtrasyon işlemi
 • Anolit sirkülasyon işlemi
 • Elektrifikasyon işlemi
 • Yıkama işlemi
 • Durulama işlemi
 • Fırınlama işlemi

Tüm bu süreç son kat boya işlemi öncesi ürünün olumsuz dış etkenlere karşı uzun yıllar dayanabilmesini sağlamak için yapılmaktadır. Yatırım ve işletme maliyeti yüksek olmasına rağmen ürünlerin uzun yıllar problemsiz kullanılmasını sağlaması bu sistemin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır.

Yeniliklerden haberdar olmak için!

Bültenimize Kaydolarak Powermakineden Hiçbir Şey Kaçırmayın.
  HEMEN ARA   WHATSAPP